Ciprusi NyaralásCiprusi nyaralás

Látnivalók a régión kívül

Troodosz-hegység

Troodosz-hegység a sziget egy jelentős részén húzódik Páfosztól északkeletre a sziget szívében.

Hatalmas fenyőfáknak, csodás növény és állatvilágnak ad otthont, kis falvai pedig betekintést nyújtanak a hagyományos ciprusi élet egykori és részben mai formájába. Vízesések, friss levegő, különböző túraútvonalak és tavernák helyi fogásokkal várják az ide látogatókat.

A legnagyobb nyári kánikulában igazi felüdülés felmenni a hegyekbe, eltölteni egy napot a természetben és élvezni Ciprus ezen arcát. A hegység legmagasabb pontja az Ólimbiosz, amely 1952 méteres magasságával tornyosul a sziget fölé - tiszta időben átláthatunk Törökország partjáig is!

Több kemping is nyitva áll a látogatók előtt, ezen kívül a téli időszakban sípályák is üzemelnek, hiszen ilyenkor a hegyeket hó borítja. Igazán egyedi élmény elindulni a napsütötte, meleg partvidékről a havas hegyekbe szánkózni, kirándulni, hógolyózni – majd visszatérni a tengerpartra és megfürdeni a mediterrán kékségben. (Havat általában november-december környékétől március-áprilisig találhatunk, de ez változó.)

A Troodosz-hegységben található a vélhetőleg 11. században épült Kykkos kolostor. A századok során sok csapás érte, és bár az eredeti kolostorból nem maradt semmi, mindig újjáépítették - így ma is látogatható ez a jelentős vallási zarándokhely. Legértékesebbnek tartott relikviája egy Szűz Mária ikon ezüstborítással, melyhez csodák történéseit társítják. A monda szerint az ikont maga Lukács apostol festette, ami a hívők szemében még értékesebbé teszi az ereklyét. Borítását nem veszik le, a legenda szerint, aki szabad szemmel ránéz, megvakul. Ciprus első elnöke, III. Makarios érsek is itt kezdte 1926-ban vallási pályáját, mint szerzetes.

A hegység egyes részeire, falvakba hétköznapi autóval is el lehet jutni, azonban a természetvédelmi övezetekben, bizonyos helyeken csak négy kerék meghajtással lehet haladni. Szervezett kirándulások indulnak Páfoszról nap mint nap, ahol képzett vezető mellett sokat megtudhatunk a hegység természeti és történelmi nevezetességeiről.

Velencei híd a Troodosz hegységben

Velencei híd a Troodosz hegységben

Sípálya a Troodoszon

Omodosz falu

Omodoszt leginkább borászfaluként ismerik

Páfosztól nagyjából 55 kilométerre, észak-keleti irányban található. Amilyen kicsi, olyan hangulatos is. Szűk utcái, kőépítésű, tradicionális házikói, kis tavernái egyedi atmoszférát kölcsönöznek a településnek.

Már a vidéke is gyönyörű: szőlőskertek, gyümölcsfák és virágok veszik körül a falut, ezen kívül a vallási zarándokhelyek egyikét, a Szent kereszt templomot is megtekinthetjük a főtér közelében.

A templomban számos relikvia található: Szentek ereklyéi, régi időkből származó keresztek, ikonok és egyéb kellékek mellett a legfőbb kincs a díszes kereszt, melyben egy darabka található abból a kötélből, amivel Krisztust a keresztre kötözték.

Helyi kézműves termékeket, ételeket, italokat vásárolhatunk a barátságos kis üzletekben, sok helyen kóstolót is kaphatunk a borokból, frissen sült kenyérből, édességekből, lekvárokból és olíva készítményekből. (A helyi olíva krémet nem érdemes kihagyni, nagyon finom!)

Ne lepődjünk meg, ha néhány árus magyarul szólít meg – még Omodoszban is élnek magyarok. :)

Autóval könnyen megközelíthető, szervezett kirándulások is indulnak Páfoszról, amelyek programja tartalmazza a falu megtekintését.

Omodosz

Omodosz falu

Limasszol

Ciprus szigetének második legnagyobb városa Limasszol.

A déli parton, Páfosztól nagyjából 65 kilométerre helyezkedik el, Limasszol közigazgatási terület központja. Északról a Toroodosz-hegység, délről pedig a Földközi-tenger határolja. A szigetország legnagyobb kikötője itt található, szerepe már a történelmi időkben is jelentős volt. A város egyben a turisztikai és az ipari üzletág helyszíne: gyönyörű partjai, történelmi látnivalói és ideális elhelyezkedése turisták kedvelt célpontjává teszik a várost – hiszen a sziget különböző részei elérhető távolságra vannak tőle.

A város területén vélhetőleg már a Kr. e. második évezredben is éltek itt, azonban csak a keresztes hadjáratok és Oroszlánszívű Richárd idejétől készültek részletesebb feljegyzések. Látnivalói közt szerepel a középkori vár, más néven citadella – a monda szerint az angol uralkodó ezen a helyen kötötte meg házasságát, majd uralmát kiterjesztette Ciprus szerte.

A régi kikötő a turisták által leginkább látogatott övezet, hangulatos kávézói, éttermei kellemes mediterrán hangulatot árasztanak, egy városi séta után jól esik egy hideg üdítő és egy-két gombóc fagylalt az árnyékos teraszokon megpihenve. A városban járva mecseteket is találhatunk, valamint a régészeti múzeum is érdekes lehet a történelem kedvelőinek. A környéken található még a Kolosszi vár és Kurion ősi területe a gyönyörű színházzal, melyben a mai napig is tartanak előadásokat. A város természeti nevezetessége az Akrotiri-sóstó, ami flamingók ezreinek szolgál költőhelyéül.

A város folyamatos fejlesztés alatt áll, nagy beruházások hatására épül a Kaszinó, bővítik a kikötőt és sok más újításra is számíthatunk a közeljövőben.

limasszol

Limasszol látképe

Larnaka

Ciprus harmadik legnagyobb városa, a sziget déli partján terül el.

A sziget legnagyobb nemzetközi repülőtere itt található, illetve a második jelentős kereskedelmi kikötő is a városhoz tartozik. Nyaralás szempontjából is népszerű övezet, hotelek, éttermek, kávézók sorai várják az ide érkezőket. Tengerpartja, látnivalói és mediterrán hangulata alkalmassá teszik a turizmusra.

Alapítását tekintve a legrégebbi lakott város Cipruson, mely ma is ugyanott áll, ahol egykor létezett. A legenda szerint Kittim, Noé dédunokája alapította. A Jézus által feltámasztott Szent Lázár volt a város első püspöke, akit halála után itt temettek el. Testét később Konstantinápolyba, majd Marseille-be vitték, így a ciprusi szarkofágja üresen áll a sír felett épült 9. századi templomban. A hiedelem szerint, aki beteg testrészét a koporsóba helyezi, meggyógyul – így zarándokok tömege látogatja ezt a helyet és fekszik a Szent sírjába gyógyulást remélve.

A városban található még a Hala Sultan Tekke, egy mecset és minaret kis forrással a közelében. Mohamed próféta nevelőanyja, Umm Haram itt lett eltemetve, így a muzulmánok egyik fontos zarándokhelyévé vált.
Larnaka a természet kedvelőinek is tartogat látnivalót: sós tavai a rózsaszín flamingók ezreinek költőhelye, és rengeteg más madár is megtalálható a környezetében, főként a költöző madarak vonulásának idején.

Larnaka

Larnaka

Flamingók

Flamingók

Nikózia

Nikózia méltán híres, hiszen a világ egyetlen, ma is kettéosztott fővárosa.

A város egyik fele a Ciprusi Köztársaság, míg másik fele a Törökország által elnyomott Észak-Ciprusi Köztársaság területéhez tartozik. A főváros, mely egyben Ciprus legnagyobb városa is, a sziget szívében, középen a Troodosz- és a Kerínia- hegységek közt terül el.

Eltérő kultúrák találkozási pontja, a görög és török ciprióták lakta területeket az ENSZ békefenntartók által felügyelt Zöld vonal választja el. Sok látnivaló és egyedi hangulat várja az ide látogatókat: mecsetek és templomok, múzeumok, történelmi városfalak és még sok más. A nyüzsgő városban egész évben zajlik az élet, szűk és forgalmas utcái Ciprus egy egészen más arcát mutatják meg a tengerparti és hegyvidéki tájak mellett. Nyáron nagy a hőség, a part menti szél hiánya és a magas hőmérséklet óvatosságra int városnézés közben. A városban található a Nikóziai Egyetem és más állami valamint politikai intézmények is itt vannak.

A városban át lehet kelni a határon a hivatalos határátkelő ponton, melyhez útlevél vagy személyigazolvány szükséges. A déli területeken bérelt autók biztosítása a túloldalon nem érvényes, amennyiben szándékozunk autóval átlépni a határt, előzőleg érdeklődjünk az autóbérlő irodáknál a tudnivalókról és feltételekről. A törökországi fennhatóságú övezetben török líra a hivatalos valuta, azonban eurót és dollárt is elfogadnak – utóbbiaknál azonban ügyeljünk a korrekt váltásra.

Nikózia

Nikózia látképe

Ayia Napa

Ayia Napa Ciprus délkeleti partján található, gyönyörű homokos strandja, a Nissi beach tette igazán népszerűvé.

Az idilli türkizkék víz és a fehér homok mellett híres az éjszakai élet is: fiatalok tömegei járnak ide szórakozni, hiszen a nyári szezonban bárok, klubok sokasága várja koraestétől korahajnalig a bulizni vágyókat.

Talán kevésbé ismert a település eredete. A jelentése Ayia = szent, és Napa = fás völgy. Valaha ezt a területet sűrű erdő borította. A környékét sokáig nem lakták, a helyi monda szerint egy görög származású férfi, Nikolaos Kemitzis a 18. század végén telepedett le elsőként Ayia Napa kolostora közelében.

Látnivalói közt (a strandokat leszámítva) említésre méltó a Cape Greco nemzeti park, a szoborpark, a kaktuszpark, illetve Európa legnagyobb tematikus, az ókori görög isteneket megelevenítő Aquaparkja is.

Ayia Napa

Ayia Napa

Famagusta

A „szellemváros”, avagy Famagusta Ciprus délkeleti partjánál, a szigetet kettéválasztó Zöld vonaltól északra található.

Az Észak-Ciprusi Török Köztársaság területén, a határhoz közel, a Famagustai-öbölben húzódik a város. Valaha a sziget legjelentősebb kikötője, turisták és filmcsillagok üdülőhelye volt, mára azonban elhagyatott romjai váltak turistalátványossággá. Az 1974-es kettéválás után a területet kiürítették, lakói elmenekültek és máshol kezdtek új életet. Sok házban, étteremben és bárban érintetlenül állnak az emlékek: mintha megállt volna az idő.

Történelme az i.e. második évezredig nyúlik vissza, és egészen 1974-ig fontos szerepet töltött be a turizmus és gazdaság szempontjából is. A török megszállás óta a kikötő nem üzemel, a körzet közigazgatási központja pedig a közeli Paralimnibe került.

Jelenleg a világ egyik leghíresebb szellemvárosa.

Famagosa

Famagusta

Szász Bálint

Tel. : +(36) 70 532 532 1 (HU)
Tel. : +(357) 96 017 936 (CY)

Marinkó Kata

E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Ciprusi Nyaralás © 2022 Minden jog fenntartva.

Honlapkészítés: megmutatom.hu